W ostatnim dniu (28/09/2014) X. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbyły się dwa wspaniałe koncerty zespołów RASTAK z Irani i MASCARIMIRI z Włoch. Godne polecenia dla wszystkich, ale w szczególności dla entuzjastów nut i brzmień bliskowschodnich i śródziemnomorskich.  Zachęcam do zapoznania się z tą muzyką i wykonawcami.

Dziękujemy za wspaniałe przeżycia!

RASTAK /Iran/

Kolektyw Rastak wykonujący współczesny irański folk, został powołany do życia jako eksperyment muzyczny w 1997 roku. Zespół dąży do zebrania, nagrania i interpretacji tradycyjnej irańskiej muzyki ludowej i przekazania jej dziedzictwa światowej publiczności. Na chwilę obecną kolektyw tworzy dwudziestu entuzjastycznych muzyków, absolwentów najlepszych irańskich uniwersytetów, w pełni oddanych pracy badawczej nad irańską muzyką ludową.
 

Choć artyści chętnie angażują się w wiele projektów, współpracowali ze sławami muzyki irańskiej i współtworzyli uznane ścieżki dźwiękowe do filmów dokumentalnych, ich priorytetem jest jednak próba odtworzenia i zapoznaniu świata z głębokimi korzeniami i bogatą przeszłością kultury perskiej. Iran od dawna był kolebką wielu różnorodnych plemion, którym udało się zachować i pielęgnować swoje korzenie równolegle z bogatą kulturą ich pradawnej ojczyzny. Najlepszym przykładem tej różnorodności jest szeroka gama odmian muzyki ludowej, będąca właśnie centrum artystycznych zainteresowań grupy Rastak.

Jednym z wydawnictw grupy, które najobszerniej i najlepiej oddaje ich cele, jest Minimalizm w perskiej muzyce ludowej – owoc długiej pracy badawczej w terenie. Warto też wspomnieć o albumie All My Homeland People z 2010 roku – fascynującym zbiorze ballad folkowych, jak również o płycie z 2013 roku zatytułowanej sornay-e Norooz, która prezentuje brzmienie wiosny w różnych miejscach Iranu. Choć grają koncerty na całym świecie, nieprzerwanie pozyskują nowe materiały i pracują w studio nad kolejnymi nagraniami.

Oficjalna strona zespołu: https://www.facebook.com/RastakMusic


MASCARIMIRI /Włochy/

Żywiołowy, temperamentny zespół Mascarimirì pochodzi z malowniczego włoskiego regionu Apulia, gdzie przenikają się muzyczne nurty południowych Włoch. Projekt powstał dzięki inicjatywie dwóch braci pochodzenia romskiego, Claudio ‘Cavallo’ i Cosimo Giagnotti'ch. Mascarimirì to jeden z najbardziej znanych zespołów grających tradycyjną w regionie Apulia muzykę pizzica pizzica.

Wywodzący się z Salneto w Apulii ludowy taniec pizzica salentina związany był początkowo z kultem boga Dionizosa. My znamy go przede wszystkim jako boga wina i rozpusty, ale w starożytności wierzono także, że może on wyleczyć np. z ukąszenia pająka. W rozgrzanej słońcem Apulii o ukąszenie tarantuli nie trudno – stąd wziął się rytualny taniec, pizzica tarantina, podczas którego muzycy grają, dopóki tańcząca jak opętana ofiara ukąszenia nie padnie wyczerpana, wyrzuciwszy z siebie truciznę.

Ten żywiołowy taniec ma swoje odbicie w brzmieniu Mascarimirì. Twórczość grupy określana jest często jako Punk-Dub Tarantolato Salentino, połączenie tradycyjnej muzyki z eksperymentalnym brzmieniem i nowymi technikami. Muzyka Mascarimirì to podróż przez tradycję muzyczną włoskiego południa, to powrót do korzeni muzyki pizzica pizzica, przywracanie jej dawnego brzmienia ale i eksperymentowanie z nowym. Po opuszczeniu grupy przez Beppe Brancę, dołączył do niej młodziutki Alessio Amato, który do dziś jest jej motorem napędowym do miksowania elektronicznych brzmień.

Prostota tamburreddhu – pochodzącego z Salento tamburynu, i innych ludowych instrumentów takich jak różnego rodzaju tamburyny i flety, przenika się tu z rockowym brzmieniem gitary elektrycznej i syntezatora. Mascarimirì eksperymentują, ale robią to świadomie i z rozmysłem: zanieczyszczonej światowymi wpływami muzyce południa przywracają harmonię i temperament.

To powrót nie tylko do oryginalnych brzmień muzycznych, ale i językowych: ich teksty tworzone są w oryginalnym dialekcie regionu. Czujemy potrzebę wyrażania i komunikowania się poprzez nasz tradycyjny język – podkreśla Claudio ‘Cavallo’ Giagnotti. Dziś grupa z Muro Leccese ma na koncie sześć albumów studyjnych i napięty grafik koncertów, reprezentując najbardziej innowacyjne formacje nurtu Pizzica Pizzica z Salento. Współpracowali m.in. z takimi sławami jak Buena Vista Social Club czy Ludovico Einaudi.

Oficjalna strona zespołu: www.mascarimiri.com